Pierwsze buciki dla dziecka

“Ludzka stopa jest arcydziełem inżynierii i dziełem sztuki” (Leonardo da Vinci). Stopa dziecka jest arcydziełem w fazie tworzenia. Wymaga ona specjalnego traktowania.

Miękkie chrząstki kostnieją dopiero około 6 roku życia, a stopa swój ostateczny kształt osiąga około 14–15 roku życia. To oznacza, że jest bardziej delikatna oraz inna w budowie niż stopa osoby dorosłej. Bardzo łatwo także narazić ją na deformacje i urazy. Dobór odpowiedniego obuwia to kluczowa decyzja dla sprawności aparatu ruchu, a źle dobrane buty mogą skutkować poważnymi wadami postawy.

Z zakupem pierwszych bucików dla dziecka nie należy się spieszyć. Na początku najlepszym butem dla dziecka jest sama stopa. Pierwsze doświadczenia związane z pionizacją, nauką chodzenia a później z samodzielnym przemieszczaniem się, powinny przebiegać w warunkach całkowitej swobody. Tylko wtedy stópka dziecka będzie miała możliwość doświadczyć różnorodnych bodźców, które stanowią doskonały trening dla niej , a także dla zmysłów.

Kiedy więc pora na pierwsze buciki ?

Pierwsze buty kupujemy dziecku kiedy zaczyna samodzielnie chodzić a my nie jesteśmy pewni podłoża po jakim nasz maluch spaceruje.

Jakie cechy powinny mieć buciki naszego dziecka ?

Rozmiar. Przed zakupem butów należy dziecku dokładnie zmierzyć stopę. Służą do tego specjalne miarki które znajdują się w większości dobrych sklepów z obuwiem. Rozmiar musi być dostosowany do długości stopy. Nie może być za mały ponieważ może to doprowadzić do zniekształcenia stopy, lepiej wybrać but o pól numeru większy niż za mały.

Szerokość. But powinien być odpowiednio szeroki, szczególnie przy palcach ( nosek nie może uciskać ). Zbyt wąskie obuwie uniemożliwia pracę mięśni i powoduje rozciąganie więzadeł utrzymujących łuk sklepienia.

Podeszwa. Podeszwa powinna być cienka, giętka i zginać się w 1/ 3 długości od przodu buta.

Zapiętek. Powinien dobrze przylegać do pięty, ale nie utrudniać ruchów małej stópki. NIE SZTYWNY!!

Lekkie. Zbyt ciężkie buty prowadzą do wad postawy. Dziecko zaczyna przenosić stopę bokiem, ciągnie ją po podłożu, a na koniec ustawia koślawo i płasko. Na szczęście często po zdjęciu buta wszystko wraca do normy.
Czy kupując buty dziecku sprawdzał ktoś czy nie są zbyt ciężkie ?

Miękkie. Zbyt twarde buty to zmora nie tylko dla nas dorosłych ale także dla naszych maluchów. Sztywny but to także ograniczenie ruchów małych stóp i dyskomfort dla dziecka.

Cholewka. Często słyszy się, że powinna być wysoka…jest to mylna opinia. Pierwsze buciki nie powinny być za wysokie, ponieważ stopa musi mieć swobodę ruchu także w stawie skokowym .W przypadku butów zimowych , należy zwrócić uwagę na to żeby cholewka była jak najbardziej miękka i elastyczna.

Rzepy czy sznurowadła? Obie te opcje są dobre. Należy pamiętać aby rzepy były dobrze zapięte, nie luźne, a sznurówki powinny być dociągnięte na całej długości, nie tylko na wysokości kostki.