Skrócenie kończyny dolnej

stopy dziecka

Skrócenie kończyny dolnej – czy potrzebna jest wkładka wyrównująca?
Nikt nie jest symetryczny, zawsze istnieje różnica między drugą stroną ciała i to uznawane jest za prawidłowe, jeśli mieści się w normie. Najczęstsza dysproporcja długości kończyn dolnych jest w granicach 0,5 do 2 cm. Jeśli asymetria spowodowana jest genetyką lub jest wrodzona, to może mieć nawet kilkanaście centymetrów.

Problem krótszej kończyny dolnej dotyka ok. 10% ludzi. Natomiast dzieci z tym problemem jest znacznie więcej, ponieważ duża część z nich ma tzw. skrócenie czynnościowe spowodowane różnymi czynnikami m.in. :

  • płaskostopiem,
  • brakiem stabilności lub podwichnięciem stawów skokowych,
  • przykurczami mięśni,
  • zablokowaniem stawu krzyżowo-biodrowego,
  • skoliozą.

Problemy dysproporcji kończyn dolnych oraz skrzywienia kręgosłupa często leżą u podstawy, czyli miednicy. W przypadku jej prawidłowego ustawienia to całe ciało jest symetryczne. Jeśli dochodzi do asymetrii miednicy np. w wyniku przykurczy mięśni lub nieprawidłowych nawyków w życiu codziennym to przenosi się to na kończyny dolne i kręgosłup.

W praktyce rzadko spotyka się z faktycznym skróceniem kości w kończynach dolnych. Najczęściej pozorną różnicę długości daje zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego oraz asymetryczne ustawienie miednicy połączone z postawą skoliotyczną. W tych przypadkach zastosowanie wkładki wyrównującej jest szkodliwe i pogarsza wadę postawy dziecka. Aby odróżnić skrócenie czynnościowe od strukturalnego najlepiej udać się do fizjoterapeuty, który przeprowadzi dokładne badanie i dobierze odpowiednią terapię.